
Workshop: Hur vill du att Bastuträsk ska utvecklas?
Bastuträsk är en plats med många styrkor, engagerade människor och stora möjligheter. Nu vill vi samla bybor, föreningar, företagare och andra som bryr sig om samhällets framtid för att prata om vad som är viktigt framåt.
Vilken utveckling vill vi se? Vad behöver stärkas? Och vilka frågor ska vi prioritera tillsammans?
Under kvällen arbetar vi i mindre grupper där vi diskuterar Bastuträsks framtid, lyfter idéer och prioriterar de områden som är viktigast för samhällets fortsatta utveckling.
Målet är att skapa en gemensam bild av vart vi vill och vilka utvecklingsområden vi tillsammans vill arbeta vidare med.
📅 Datum: 2 september
🕒 Tid: 18:00-20:00
📍 Plats: Bastuträsk, Folkets Hus
Vi bjuder på fika.
Varmt välkommen att vara med och påverka Bastuträsks framtid!
Arrangörer: Bastuträsk marknadsföringsgrupp tillsammans med projekten ”Metodutveckling för lokalt ledd platsutveckling i landsbygd”, ”Civilsamhället i Samverkan” och ”Samverkan och Kraftsamling”.
Du kan förbereda dig inför mötet: Se inbjudan i evenemangskalendern
Forma Bastuträsk Framtid – Norsjö kommun
Senast ändrad 31 augusti 2026