Gå direkt till textinnehållet
Visa meny

Påminnelse till åk 9:s vårdnadshavare: 15 maj sista datum att ansöka om elevresor till gymnasiet

Nu är det hög tid att ansöka om elevresor för era barn i årskurs 9 inför det kommande läsåret på gymnasieskolan.

Med elevresor avses gymnasielevers resor mellan bostad och skola under skoldagar. Det gäller till och med vårterminen eleven fyller 20 år.

 

För att eleven ska vara berättigad till stöd för dagliga elevresor gäller följande:

• Eleven har rätt till studiehjälp enligt studiestödslagen.

• Eleven studerar på heltid.

• Reseavståndet mellan bostad och skola är minst 6 km.

• Eleven är ej beviljad inackorderingstillägg

Observera att om ni under studietiden ansöker om och beviljas inackorderingstillägg, kommer busskortet att avslutas.

 

Giltighet.

Busskortet gäller under skoldagar för resa till och från skolan, två enkelresor per dag.

Ansökan

Ansökan görs via Norsjö Kommuns E-tjänst (minasidor.norsjo.se) där blanketten även kan skrivas ut och skickas till: Norsjö kommun, Skolskjutshandläggare, 935 81 Norsjö.

 

Skicka in den ifyllda ansökan senast 15 maj 2025

Observera att ansökningar som inkommer efter detta datum inte garanteras behandling i tid för skolstart.

Om ni har några frågor eller behöver hjälp med ansökan, vänligen kontakta utbildningsexpeditionen på 0918-141 90 eller via e-post på norsjoskolor@norsjo.se

Senast ändrad 12 maj 2025

Vi och våra partners använder cookies för att förbättra och personalisera din upplevelse, visa annonser baserade på dina intressen och för att mäta och analysera data. Genom att använda vår webbplats och våra tjänster godkänner du att vi använder cookies som beskrivet i vår dataskydds-policy.