
Fler tillfälliga platser på särskilt boende på gång
Norsjö kommun arbetar just nu för att fler tillfälliga platser på Vinkelbo ska kunna öppnas under hösten.
Före sommaren var utbudet och efterfrågan på boendeplatser på särskilt boende i balans, men därefter kom det in ovanligt många ansökningar under juli och augusti. Nu finns det en kö med personer som har beviljats platser.
Verksamheten planeras långsiktig över tid.
– Nu behöver den anpassas för att tillgodose det tillfälligt ökade behovet, vilket kräver både lokaler, utrustning och bemanning. Det förklarar Omsorgens verksamhetschef Hanna Mattsson.
– Arbetet med att öppna fler platser pågår för fullt. Ambitionen är att de nya platserna ska kunna tas i bruk under hösten. I dagsläget är det dock inte möjligt att ange ett exakt antal och datum för när platserna kan öppnas. Mer information kommer att lämnas så snart planeringen är klar, säger Hanna Mattsson.
Vad händer med brukarna som står i kö?
Att viss väntetid kan förekomma till särskilt boende är normalt, vilket innebär att det finns väl beprövade rutiner för att säkerställa god vård och omsorg så länge,
– Under väntetiden görs andra insatser för att den enskilde som ska få trygg och säker omsorg. Till l exempel kan den som står i kö få utökad hemtjänst eller i vissa fall korttidsboende, säger Hannna.
Kommunens uppdrag är att säkerställa att personer med behov av vård och omsorg ska får det stöd de behöver, samtidigt som verksamheten planeras långsiktigt och resurserna används på ett ansvarsfullt sätt.
Senast ändrad 5 oktober 2026