Gå direkt till textinnehållet
Visa meny

Kommunikationer i Norsjöbygden

Buss

Kollektivtrafiken bygger i hög grad på stomlinjetrafiken till angränsade kommuncentra Skellefteå och Lycksele. Viss trafik även med Malå med även en lokal linje. Arbetspendling och resor för gymnasieelever från och till centralorten Norsjö är möjlig både till Skellefteå och Lycksele. 


Tåg

Bastuträsk är den järnvägsstation som finns i kommunen. Två så kallade nattåg trafikerar övre Norrland för längre resor. Norrtåg trafikerar bland annat sträckan Umeå – Luleå med två dubbelturer under vardagar och helger.


Flyg

Närmaste flygplatser är Falmark (Skellefteå), Lycksele och Arvidsjaur. Inga direktanpassade anslutningsmöjligheter finns för närvarande, även om det till vissa avgångar med en viss väntan kan fungera med stomlinjetrafiken till Skellefteå och Lycksele.

Senast ändrad 22 april 2025

Vi och våra partners använder cookies för att förbättra och personalisera din upplevelse, visa annonser baserade på dina intressen och för att mäta och analysera data. Genom att använda vår webbplats och våra tjänster godkänner du att vi använder cookies som beskrivet i vår dataskydds-policy.