
Den värdefulla tiden – en bidragande faktor till att flytta hem
Markus Lidén, utbildad inom industriteknik med inriktning trä, och Cecilia Lidén, utbildad barnskötare, bor idag i ett suterränghus i ett villakvarter med stora fina grönytor med vackra Norsjön intill. Med paret bor också deras son Leo, snart två år. I tio år har paret bott i Stockholm där Markus bland annat arbetat som låtskrivare i musikbranschen.
Många försöker ofta ställa platser emot varandra. För Markus och Cecilias del har det mest handlat om var man är i livet just där och då och kvalitéerna bostadsorten kan erbjuda.
”Jag tror förståelsen för ens omvärld, politiska beslut och framför allt människor som härstammar från olika platser ökar då man varit bosatt på annan ort”, säger Markus.
Även om Markus och Cecilia trivdes väldigt bra i Stockholm bestämde de sig ganska snabbt att återvända till Norsjö när de blev gravida.
”Tanken på dagishämtningar på andra sidan stan och timmar som försvinner på tunnelbanan eller bilköer fick oss att inse att tid är något vi båda anser är väldigt värdefullt”, säger Cecilia.

Att själv börja fundera över sin egen uppväxt, när man väntar barn, kan nog många känna igen sig i.
”Det är svårt att förbise den trygghet och gemenskap man bygger på en mindre ort. Med många extramammor och extrapappor som hjälptes åt att kommunicera över tomtgränserna för att hålla ordning på barnen fanns en trygghet”, menar Cecilia.
”Det är den typ av uppväxt vi vill att vår son ska få”, fyller Markus i.
En annan bidragande anledning till att Markus och Cecilia valde att flytta hem var givetvis även familj och vänner.
Idag arbetar Cecilia som maskinoperatör på plaströrsfabriken Extena och Markus som tjänsteman på Norsjö Trä som tillverkar ämnen och färdiga produkter till byggindustrin och bygghandel. Markus hade en stående jobbförfrågan från en nära
vän som ville att han skulle flytta hem. Som tur är var konjunkturen god och de letade arbetskraft precis då. Cecilia svarade på en annons när Extena sökte mer personal.
Att bo och leva i Norsjö gör livet enklare. Eftersom både Markus och Cecilia arbetar inom Norsjö tätort behöver de sällan stressa i vardagens bestyr. Lämna och hämta sonen på förskolan blir väldigt enkelt och tar bara några minuter. Enkelheten ger dem mer tid.
”Vi får värdefull extratid med sonen och fritidsintressen på kvällarna”, säger Markus.
Markus och Cecilia ser ljust på Norsjöbygdens framtid. Den industri som finns i kommunen är stark och det finns energi- och gruvbolag i omnejden. Grannkommunen Skellefteå växer och framtidstron smittar av sig. Till andra utflyttare som vill flytta tillbaka till Norsjöbygden vill Markus och Cecilia säga:
”Välkommen! Är ni redo att komma tillbaka så är Norsjö det med. Och ta med dig dina erfarenheter. Norsjö är vad vi gör det till, tillsammans!”

Senast ändrad 22 november 2023